Marta Palińska, Ewa Pietraszek, Dorota Stolarska-Kultys, Dorian Widawski

Wstęp do publikacji „Z balkonem na Universam. Pamiętniki z Grochowa”

Data napisania

2025

„Z balkonem na Universam. Pamiętniki z Grochowa” | premiera publikacji

W 2024 roku w Domu Sztuki ogłosiliśmy otwarty nabór tekstów pamiętnikarskich i zaprosiliśmy osoby z Grochowa do podzielenia się swoimi opowieściami. Inicjatywa ta to część procesu, w ramach którego powołaliśmy Grochowskie Archiwum Społeczne — miejsce gromadzenia fotografii i wspomnień dokumentujących życie codzienne mieszkańców i mieszkanek naszej części miasta. Oddolny charakter archiwum nie jest jedynie deklaracją — zarówno w zbiorach dostępnych cyfrowo, jak i w tej publikacji znajdziecie zapis prawdziwych głosów, doświadczeń, pamięci i refleksji.

 

Każdy z tekstów, który się znalazł w wydanej w 2025 roku przez Dom Sztuki publikacji Z balkonem na Universam. Pamiętniki z Grochowa, stanowi odrębne świadectwo życia na Grochowie. Razem — tworzą jego portret, pełen emocji i czułości.

 

Agnieszka Bińczycka w tekście Uniwersytet Grochowski zabiera w podróż przez dzieciństwo i młodość spędzoną na Grochowie w latach 80. i 90. Jej opowieść to mozaika wspomnień: podwórkowych rytuałów, codzienności PRL-u, relacji sąsiedzkich i miejskich przemian.

Agnieszka Bińczycka, Uniwersytet Grochowski, 2024

Tekst Wszędzie tam, gdzie idę Marty Gąsiorek to niemal mistyczna narracja o związku ciała i pamięci z Olszynką Grochowską — miejscem, które staje się dla autorki czakramem osobistej tożsamości. Historia ta rozciąga się w czasie i przestrzeni — między wcieleniami, podkładami kolejowymi i miejską dzikością.

Marta Gąsiorek, Wszędzie tam, gdzie idę, 2024

Mateusz Kaczyński w tekście W kanciastym parku wraca do parku Znicza i próbuje uchwycić jego zmieniające się oblicze. Jego tekst to precyzyjnie zakorzeniona lokalna historia, która powinna 5 zainteresować varsavianistki i varsavianistów. Jest zarazem opowieścią o dorastaniu, ludziach, miejscach i zapachach, które kształtowały jego spojrzenie na Grochów.

Mateusz Kaczyński, W kanciastym parku. Moich kilka słów o parku Znicza, 2024

U siebie. Pamiętniki grochowskie Kingi Pańczyszyn-Liśkiewicz to zapis codzienności: spacerów, sąsiedzkich przysług, balkonowych upraw i zdobyczy z bazaru Szembeka. Jej opowieść jest uważną, osobistą narracją o powolnym zakorzenianiu się na Grochowie.

Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz, U siebie. Pamiętniki grochowskie, 2024

Oskar Żyndul w To wszystko jest także wspomnieniem z Grochowa splata fragmenty codziennych obserwacji, zdjęcia i retrospekcji w kolaż — czasem nostalgiczny, czasem prześmiewczy, zawsze osobisty. Poznajemy perspektywę autora, który jest zarazem świadkiem i uczestnikiem miejskich mikrozdarzeń.

Oskar Żyndul, To wszystko jest także wspomnieniem z Grochowa, 2024

Wszystkie teksty dowodzą, że historia Grochowa składa się z wielości głosów, narracji i indywidualnych przeżyć. Jako zespół, który zainicjował nabór tekstów, mamy nadzieję, że staną się inspiracją do odkrywania, dokumentowania i budowania historii oddolnych.

 

W tym miejscu warto dodać, że każda osoba może włączyć się w proces rozwijania Grochowskiego Archiwum Społecznego — podzielić się swoimi fotografiami, wspomnieniami czy dokumentami związanymi z Grochowem, by zachować i pokazać innym swój lokalny mikrokosmos.

Publikacja „Z balkonem na Universam. Pamiętniki z Grochowa” została wydana w 2025 roku nakładem Domu Sztuki. Papierowe egzemplarze są dostępne lokalnych bibliotekach i domach kultury.

 

ISBN: 978-83-973419-2-0
Teksty pamiętnikarskie:
Agnieszka Bińczycka, Marta Gąsiorek, Mateusz Kaczyński, Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz, Oskar Żyndul
Wstęp i wybór tekstów: Marta Palińska, Ewa Pietraszek, Dorota Stolarska-Kultys, Dorian Widawski
Opracowanie redakcyjne: Ewa Pietraszek
Korekta: Anna Roszman
Identyfikacja wizualna: Marta Polończyk
Skład i projekt okładki: Igor Browiński

Chcesz podzielić się swoim wspomnieniem?

Kliknij i zgłoś tekst! Skontaktujemy się z Tobą, żeby omówić jego publikację.


Dostępność zbiorów

Zbiory są dostępne w ramach licencji Creative Commons BY-SA 4.0. Oznacza to, że możesz z nich korzystać, ale musisz wskazać autorstwo tekstu oraz jego źródło: Grochowskie Archiwum Społeczne. Szczegóły na temat licencji znajdziesz tutaj ⇒


Wzór przypisu

Marta Palińska, Ewa Pietraszek, Dorota Stolarska-Kultys, Dorian Widawski, Wstęp do publikacji „Z balkonem na Universam. Pamiętniki z Grochowa”, Warszawa 2025, Grochowskie Archiwum Społeczne.

Odkrywaj grochowskie historie

Przejdź do zbiorów